Як боротися з незаконними хостелами.

Як боротися з незаконними хостелами.

27.02
2019

 

Діяльність хостелів в наш час дуже розповсюджена. Здебільшого дане пов’язано з тим, що вартість проживання в них дуже низька. Одне койко-місце коштує приблизно від 50 до 70 грн. за добу, а тому така ціна не б’є по кишені і його умови до вподоби будь-якому пересічному громадянину який бажає зекономити на житлі.

Звісно, для власників хостелів такий бізнес є рентабельним, оскільки не вимагає великих вкладень та догляду на відміну від готелів.

Проте, є інша сторона медалі – це достатньо велика проблема для мешканців будинку в якому розташований хостел, оскільки його тимчасові жителі, нерідко палять у під’їздах, шумлять вночі, влаштовують сварки, бійки між собою, тобто порушують громадський порядок, санітарні норми та норми пожежної безпеки. Крім того, непоодинокими випадками є вчинення жителями хостелів крадіжок та інших злочинів по відношенню до власників квартир.

Хоча законодавством і закріплені норми права, які захищають та забезпечують права мешканців житлових будинків, проте, прямої заборони щодо використання квартир в житловому будинку для розміщення хостелів законодавством не передбачено, що ускладнює боротьбу «надокучливими сусідами».

Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, радимо вам вчинити наступні дії:

  • якщо мешканці хостелу порушують тишу, або іншим чином порушують громадський порядок викликати поліцію, та вимагати від останніх складання протоколів про адміністративне правопорушення відносно відповідальних осіб;
  • разом з іншими мешканцями вашого будинку зібрати підписи та з колективною скаргою звернутися до Державної служби з надзвичайних ситуацій з проханням перевірити дотримання правил пожежної безпеки;
  • звернутись до міської та районної державної адміністрації, які за зверненням мешканців будинку мають створити робочу групу з розгляду питань щодо виявлення фактів використання не за призначенням квартир в багатоквартирних жилих будинках;
  • звернутись до начальника Житлово-експлуатаційних дільниць з відповідною скаргою. На практиці, вони можуть зробити усне попередження або вручити письмовий припис про недопущення порушення спокою мешканців будинку;
  • звернутись до податкових органів, з метою проведення перевірки законності ведення підприємницької діяльності власником хостелу, а також особи, яка передала таке приміщення в оренду.

Слід пам’ятати, що усі Ваші звернення мають бути у письмовій формі, а їх копії, з відміткою про отримання відповідними органами, збережені у Вас. Крім того, всі відповіді обов’язково потрібно зберігати, а також по можливості фіксувати всі порушення на відео, оскільки дане є доказами вчинення протиправних дій зі сторони власника хостелу.

Також, мешканці будинку можуть звернутись з проханням до Керуючих компаній з обслуговування житлових фондів та органів місцевого самоврядування для того, щоб вони ініціювали звернення до суду з позовом про припинення дій, що порушують права мешканців.

Зразковою у подібних справах є постанова Верховного Суду від 12.09.2018 року.

В даній справі, звертаючись до суду з позовом, Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду та місцева адміністрація просили зобов’язати відповідача припинити дії щодо використання квартири не за призначенням, та зобов’язати його привести квартиру у стан, придатний для постійного проживання однієї сім’ї різного чисельного складу або однієї людини.

Суд першої та апеляційної інстанції відмовив у задоволенні позову.

Проте, Верховний Суд скасував дані судові рішення. Підставою скасування рішень було те, що судами попередніх інстанцій не надано оцінки про те, що належна відповідачу квартира використовується не за цільовим призначенням, що в ній розміщено «хостел». Не взяли до уваги та не оцінили й доказів, надані позивачами, про те, що у вказаній квартирі наявна велика кількість двоярусних ліжок, мешканці будинку звертаються зі скаргами щодо порушення спокою в будинку. Не звернули уваги на посилання позивачів на положення Державних будівельних норм В.2.2/15-2005, відповідно до положень яких квартира — це комплекс взаємопов’язаних приміщень, використовуваних для проживання однієї сім’ї різного чисельного складу або однієї людини.

За результатом розгляду Верховний Суд передав справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Варто також зазначити, що дану проблему вже намагалися врегулювати на законодавчому рівні.

05.10.2017 року Київська міська рада прийняла рішення № 175/3182 «Про звернення до Верховної Ради України щодо впорядкування організації та діяльності хостелів» з проханням:

1) визначити правовий статус хостелів і подібних об’єктів надання послуг тимчасового проживання;

2) розробити чіткий порядок реєстрації, розміщення та функціонування хостелів на території населених пунктів України і, таким чином, унеможливити або жорстко регламентувати розміщення хостелів у жилих будинках;

3) запровадити механізм контролю за діяльністю хостелів і розробити дієву систему штрафів та інших санкцій за порушення попередньо зазначеного порядку.

Однак, Верховна Рада України до сих пір не приклала ніяких зусиль для того щоб врегулювати цю проблему на законодавчому рівні.

Підсумовуючи викладене, припинити порушення прав мешканців будинку зі сторони власників хостелів можливо, але без врегулювання даного питання на законодавчому рівні, мешканцям доведеться набратися терпіння, і крок за кроком вести виснажливу, але ефективну боротьбу.

Залишилиcь запитання?